6

Mikrotik Bridge VLAN Filtering

W poprzednim wpisie przedstawiłem podstawową konfigurację vlanów na Mikrotiku. W tej części dokładamy kolejny router Mikrotika.

Schemat i założenia

Mikrotik Bridge VLAN Filtering
Podobnie jak wcześniej głównym routerem jest CRS, tym razem nie łączymy się bezpośrednio do switcha, tylko do drugiego Mikrotika, hEX’a. Porty Trunkowe, to ether4 w CRS, eter1 i ether5 w hEX’ie oraz port GE1 na Cisco SG-300. Porty accessowe(nietagowane), to ether2 i ether3 na hEX’ie oraz porty GE2,3,4,5 na SG-300.

Konfiguracja Mikrotika

Główny router mamy już skonfigurowany. Przechodzimy do ustawień hEX’a. Jak pamiętacie z pierwszej części przygotowaliśmy dedykowaną sieć pod zarządzanie. Przechodzimy na zakładkę Interfaces i klikamy w VLAN. Znakiem plusa dodajemy nowy interfejs.
Mikrotik Bridge VLAN Filtering

 • Name: dowolna nazwa, np. vlan100-mgmt
 • VLAN ID: numer z zakresu 0-4095
 • Interface: interfejs do którego jest podłączony switch, czyli ether4

Ponieważ przy ustawieniach głównego routera CRS, ustawiliśmy dhcp server na vlan 100, możemy teraz przejść do ustawień adresacji hEX’a. Przechodzimy na IP->Dhcp client, i znakiem plusa dodajemy nowego klienta dhcp. Interfejs wskazujemy wcześniej utworzy vlan 100.

Mikrotik Bridge VLAN Filtering

Mikrotik Bridge VLAN Filtering

Konfiguracja Bridge VLAN Filtering

Z menu bocznego wybieramy Bridge, następnie klikamy na znak plusa i dodajemy interfejs. Nazwa może być dowolna. Przechodzimy na zakładkę Ports i dodajemy porty do bridge’a. W pierwszej kolejności dodamy port trunkowe, czyli ether1 i ether5. Podczas dodawania portów zostawiamy domyślne ustawienia. Tak jak zakładaliśmy na początku port ether2 i ether3 mają być portami nietagowanym, także ponownie klikamy na znak plusa i dodajemy nowy port. Tym razem przechodzimy na zakładkę VLAN i w polu PVID podajemy numer VLANu do którego ma być przypisany port.
Mikrotik Bridge VLAN Filtering.
Analogicznie postępujemy przy dodanie ether3, podając inny numer vlanu.
Obok zakładki Ports znajduje się VLANs. W tym miejscu definiujemy jakie vlany bedą filtrowane przez bridge’a. Standardowo znakiem plusa dodajemy nowy vlan. Musimy dodać cztery vlany. Zaczniemy od vlanu 100.
Mikrotik Bridge VLAN Filtering
Nie ma potrzeby przypisywnia vlanu 100, do ktorego kolwiek z portów Mikrotika, dlatego zostawiamy go jako tagowany, tak, aby mógł dalej polecieć do switcha, poprzez ether5.
W kolejnym kroku dodajemy vlan 110, w tym przypadku chcemy, aby vlan 110 był przypisany do portu ether2 jako nietagowany.
Mikrotik Bridge VLAN Filtering
Porty trunkowe czyli ether1 i ether5 dodajemy jako tagowane. Podobnie jak cały bridge.
Podobnym sposobem dodajemy vlan 120, dodając port ether3 jako nietagowany. Pozostałe porty tagowane pozostają bez zmian.
Mikrotik Bridge VLAN Filtering

Materiał Video

Grzegorz Kowalik

6 Comments

 1. Opis nie jest może super klarowny (nieco zbyt zwięzły), ale za to dzięki filmikowi wreszcie zrozumiałem, jak wygląda konfiguracja filtrowania VLAN-ów w RouterOS 🙂
  Dzięki, Grzegorz.

 2. ccr1016
  vlan10=id=10
  vlan20=id=20
  vlan30=id=30
  vlan40=id=40
  przez sfp2 ma polecieć vlan 10, 20(trunk do swicha1)
  Przez sfp3 ma polecieć vlan 10,20,30(trunk do swicha2)
  Przez sfp4 ma polecieć vlan 10,30,40(trunk do swicha3)
  i powiem szczerze nie wiem jak się do tego zabrać na ccr

 3. Czy zakładce tworzenia interfejsu VLAN w polu interface nie powinny być wybrany bridge? Po utworzeniu konfiguracji jak z artykułu i dodaniu jednego portu accessowego z komputera podpiętego do tego portu nie miałem połączenia z mikrotikiem. (adresacja CRS i komputera ręczna) po zmianie przypisania na bridge wszystko zadziałało.

 4. czy istnieje możliowść wykożystania Qos w switchu za pomocą filtrów na mt?
  np. mam VLAN100 i chcem go ograniczyć do 60MEGA a VLAN 200 chcem by miał 40 mega . PRZYCIAC PASMO NA VLANACH NA MT GDZIE mt jest przezroczysty >??

 5. Podpinam się pod powyższy przykład, właśnie mam podobną konfigurację do rozgryzienia i trochę się już pogubiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.