Mikrotik Wireguard Server dla wielu klientów

Mikrotik Wireguard Server dla wielu klientów

Poprzednie publikacje skupiały się na konfiguracji Mikrotik Site-to-Site VPN, kładąc nacisk na klienta działającego na platformie Windows oraz wykorzystaniu VPS Mikrus. W tej części, skupimy się na rozszerzeniu konfiguracji przygotowując połączenie dla wielu różnych klientów. Skonfigurujemy pojedynczy serwer Wireguard, zdolny do obsługi połączeń z wieloma klientami. Jako Wireguard Server wykorzystamy standardowo router Mikrotik, ponownie skorzystamy z Mikrusa w roli klienta. Drugim klientem będzie urządzenie mobilne, które skonfigurujemy za pomocą kodu QR, natomiast trzecim – router Mikrotik, nieposiadający publicznego adresu IP. Poniżej prezentujemy schemat połączenia dla lepszej wizualizacji.

Mikrotik Multipoint Schemat

Mikrotik bez publicznego IP

Bardzo często dostaję pytania, a co w przypadku, gdy jeden z routerów nie ma publicznego IP. Czy mimo to, możemy skonfigurować tunel Site-to-Site? Odpowiedź brzmi: tak, wystarczy, że główny router posiada publiczne IP. W przypadku problemów, warto jednak skonsultować się z dostawcą Internetu, aby upewnić się, czy nie blokuje on połączeń VPN.

Tak jak wspomniałem wcześniej, przy obecnej konfiguracji wykorzystamy trzech klientów. Zostawiamy konfigurację z poprzedniego wpisu, w którym konfigurowaliśmy połączenie między Mikrotikiem a VPSem Mikrus. Następnie, kolejny klient, to kolejny Peer. Z bocznego menu wybieramy Wireguard, a potem przechodzimy na zakładkę Peer i znakiem plusa dodajemy nowy wpis.

W ramach przypomnienia, warto zaznaczyć, że połączenie Wireguard działa na zasadzie pary kluczy: prywatnego i publicznego. Przygotowując konfigurację po stronie serwera, musimy mieć publiczny klucz z drugiego routera, czyli klienta.

Generowanie pary kluczy – dodanie interfejsu

Rozpoczynamy od stworzenia nowego interfejsu Wireguarda. W tym celu, z bocznego menu wybieramy Wireguard, a następnie za pomocą znaku plusa dodajemy nowy interfejs. Pole o nazwie „name” ustawiamy według własnego uznania. Po kliknięciu w „Apply”, automatycznie zostanie wygenerowana para kluczy. Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy na polu „Public Key”, kopiujemy cały klucz do schowka. Po wykonaniu tych czynności, wracamy na główny router.

Mikrotik Wireguard Wiele klientow

Dodanie Peer’a na serwerze

Skopiowany klucz dodajemy na głównym serwerze Wireguarda, realizując to poprzez dodanie nowego Peer’a. Jako interfejs, ponownie wskazujemy wireguard1, skorzystamy z jednego interfejsu dla wszystkich nowych połączeń. Warto zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla każdego połączenia stworzyć nowy, dedykowany interfejs.

 • Interface: wybieramy wcześniej utworzy interfejs
 • Public Key: wklejamy skopiowany klucz z klienta
 • Endpoint: jeżeli klient nie posiada publicznego IP, to pole może zostać puste
 • Endpoint Port: jeżeli nie wpiszemy portu, połączenie będzie realizowana na domyślnym porcie 13231
 • Allowed Address: ustawiając 0.0.0.0/0 zezwalamy na cały ruch od strony klienta.
Mikrotik Wireguard Wiele klientow

Konfiguracja klienta – Mikrotik

Po przygotowaniu konfiguracji po stronie serwera Wireguard, przechodzimy teraz do dokończenia konfiguracji po stronie klienta. Na ten moment przygotowaliśmy jedynie sam interfejs dla połączenia Wireguard. W kolejnym, niezbędnym kroku, musimy zaadresować nowy interfejs. Aby to zrobić, przechodzimy do sekcji IP->Addresses i dodajemy nowy wpis.

 • Address: wybieramy kolejny adres z puli połączeniowej, 10.5.0.3/24
 • Interface: wybieramy wireguard1
Mikrotik Wireguard Interface IP Address

Ostatnim krokiem przy konfiguracji klienta jest dodanie Peer’a. Wracamy do ustawień Wireguard i przechodzimy na zakładkę Peer. Znakiem plusa dodajemy nowy wpis.

 • Interface: wybieramy wireguard1
 • Public Key: kopiujemy z głównego Mikrotika
 • Endpoint: publiczny adres z głównego Mikrotika
 • Endpoint Port: można zostawić domyślny 13231
 • Allowed Address: podając same zera, przekierowujemy cały ruch poprzez główny router

Komunikacja wewnątrz tunelu

Podsieć za głównym routerem ma adresację 192.168.88.0/24, natomiast podsieć za routerem klienta ma adresację 10.10.0.0/24. Jeżeli chcemy, aby komputery podłączone po obu stronach tunelu miały pełną komunikację, musimy dodać statyczną trasę routingu.

Na głównym serwerze, powinniśmy dodać trasę do 10.10.0.0/24, używając przy tym bramy 10.5.0.3. Z kolei na urządzeniu klienta, dodajemy trasę do 192.168.88.0/24, a jako bramę wskazujemy 10.5.0.2.

Ustawienie dla serwera:

Mikrotik static routes

Ustawienie dla klienta:

Mikrotik Wireguard Static Route
Mikrotik Wireguard connection test

Wireguard na telefonie – przygotowanie configu

Łatwość konfiguracji Wireguarda jest rzeczywiście zdumiewająca, dlatego naszym trzecim klientem będzie urządzenie mobilne. W moim przypadku będzie to iPhone z iOS 15.x, ale dla urządzeń z systemem Android konfiguracja jest bardzo podobna.

Zaczynamy od przejścia na stronę wireguardconfig.com, za pomocą której wygenerujemy QR code z całą konfiguracją. Dzięki temu znacznie przyśpieszymy dodanie ustawień na telefonie. Szablon jest przygotowany pod całą konfigurację, włącznie z serwerem, jednak nas interesuje tylko opcja z jednym klientem. Ustawienia serwera możemy zatem pominąć.

Jedną z ważniejszych rzeczy, które musimy zmienić po wygenerowaniu kodu, jest adres IP. Formularz przyjmuje tylko zapis całej podsieci, nie możemy ręcznie wybrać adresu IP dla klienta, nawet jeśli w polu „Number of Clients” podamy liczbę 1. Warto o tym pamiętać..

Mikrotik Wireguard Config QR Code generator
Mikrotik Wireguard Config QR Code
Mikrotik Wireguard QR Code

Konfiguracja Wireguard na telefonie

Instalacja i konfiguracja aplikacji Wireguard na telefonie jest prosta i intuicyjna. Zacznij od pobrania aplikacji Wireguard z App Store. Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją i wybierz opcję „Dodaj profil”. W tym momencie, możesz ręcznie wprowadzić konfigurację, ale znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem jest skorzystanie z wygenerowanego wcześniej kodu QR. Wybierz opcję „Skanuj kod QR” i zeskanuj kod, który wygenerowałeś na stronie wireguardconfig.com. Po zeskanowaniu kodu, twoja konfiguracja zostanie automatycznie zaimportowana do aplikacji. Upewnij się, że adres IP jest poprawny, a następnie zapisz profil. Teraz, kiedy chcesz nawiązać połączenie, wystarczy wybrać odpowiedni profil i nacisnąć przycisk „Aktywuj”.

Iphone Wireguard Tunnel Add

Mikrotik Wireguard Server dla wielu klientów

Materiał Video:

Polecany sprzęt

Z własnego doświadczenia mogę wam polecić poniższy sprzęt, z podziałem na ewentualne przeznaczenie routera.

Do domu i małej firmy(SOHO): hAP AX Lite , hAP AC3, RB4011, RB260GS, RB2011
hAP AC3 LTE, hAP AX2, hAP AX3, L009UiGS-2HaxD-IN, RB5009UG+S+IN, Audience

LTE: SXT LTE kit, SXT LTE6 kit, LHG 5, LHG LTE kit, Audience LTE, Chateau LTE6 ax, LTAP LTE6

Access Pointy: mAP lite, mAP, cAP AX, cAP XL AC

POE: hEX PoE

LAB: hEX lite

Średnia/Duża firma: CCR1036-12G-4S, CCR2004-16G-2S+

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *