Mikrotik od zera – Konfiguracja WiFi #05

Wprowadzenie

W poprzednich cześciach skonfigurowaliśmy server dhcp oraz przygotowaliśmy adresację dla sieci lokalnej LAN. W tej części rozbudujemy naszą sieć o WiFi, jednak nie skorzystamy z już istniejącej adresacji, tylko stworzymy nową. Tak, aby w małym stopniu oddzielić sieć przewodową od bezprzewodowej bez używania vlanów.

Bridge i Adresacja

Standardowo zaczynamy o przygotowania Bridge dla nowej podsieci. Z bocznego menu wybieramy Bridge i znakiem plusa dodajemy nowy wpis. Pole name uzupełniamy na WiFi, następnie klikamy na OK. Przechodzimy na zakładkę Ports i dodajemy interfejsy bezprzewodowe. W zależności od posiadanego sprzetu, ilość kart bezprzewodowych może być różna. W moim przypadku mam dwa interfejsy bezprzewodowe pracujące w standardzie 802.11 bgn, czyli 2,4 GHz oraz 802.11 ac, czyli 5GHz.

Mikrotik dodanie interfejsu do Bridge WiFi
Mikrotik lista interfejsów w Bridge WiFi

Następnym krokiem jest przygotowanie nowej adresacji dla użytkowników łączących się po wifi. Z bocznego menu wybieramy IP->Addresses i znakiem plusa dodajemy nowy wpis. W polu Address wpisujemy 192.168.30.1/24 pamiętaj o dopisaniu odpowiedniej maski po adresie. Interface wskzaujemy nowo utworzony bridge WiFi.

Mikrotik nadanie adresu IP dla bridge WiFi

Ostatnim krokiem tej części konfiguracji jest przygotowanie nowego serwera DHCP. Przechodzimy na IP->DHCP Server, i podobnie jak wcześniej wybieramy DHCP Setup. Jako interface wskazujemy bridge WiFi, a następnie klikamy kilka razy w Next.

Mikrotik konfiguracja DHCP Serwera

Konfiguracja WiFi

Konfiguracje zaczynamy od przygotowania Security Profile, czyli profil z ustawieniami zabezpieczeń bezprzewodowych między innymi hasło do sieci, rodzaj szyfrowania. Z bocznego menu wybieramy Wireless i klikamy w przed ostatnią kartę Security Profiles. Znakiem plusa dodajemy nowy wpis. Uzupełniamy:

  • Name: podajemy dowolną nazwę
  • Authentication Types: zostawiamy samo WPA2 PSK
  • Unicast i Group Ciper: zaznaczamy silniejszą wersje szyfrowania AES
  • WPA2 Pre-Shared Key: hasło do sieci WiFi
Mikrotik konfiguracja hasła do sieci WiFi

Przechodzimy na zakładkę WiFi Interfaces i zaczynamy od konfiguracji sieci 2,4GHz. Klikamy dwa razy w wlan1 i zmieniamy zakładkę na Wireless. Zanim zaczniemy konfigurację, kilka słów wprowadzenia do sieci bezprzewodowych. Bardzo dużo urządzeń pracuje na 2,4GHz, począwszy od różnego rodzaju kamer, pilotów do bram, elektronicznych niań, myszek, klawiatur, zegarków, i wielu, wielu innych urządzeń. Świat IoT w znacznym stopniu wykorzystuje pasmo 2,4 GHz, które ma swoje ograniczenia. Do wyboru mamy 11, a w niektórych krajach 13 kanałów, jednak tylko 3 kanały nie na chodzą na siebie, czyli z 11 dostępnych kanałów tak na prawdę mamy tylko 3. Kanały, które nie nachodzą na siebie, to 1,6,11. Większość routerów podczas włączenia skanuje zajęte kanały i automatycznie wybiera najmniej obciążony kanał, niestety dzieje się tak, tylko podczas uruchamianiu. Następstwem tego jest praca wielu urządzeń na tym samym kanale. Poniżej zrzut z sąsiadujących sieci.

Mikrotik skaner sieci bezprzewodowych

 Dodatkowo przy konfiguracji sieci bezprzewodowej możemy wybrać szerokość kanału 20MHz albo 40MHz. Podobnie jak z wyborem kanału częstotliwości, warto także zastanowić się przy doborze odpowiedniej szerokości kanału. Sprawdź jakie urządzenia będą pracować w naszej sieci, np. jeżeli wiemy, że do sieci podłączą się głównie urządzenia mobilne, nie ma sensu ustawiać szerokości na 40MHz, ponieważ większość urządzeń mobilnych nie obsługuje takiego parametru i połączy się na 20MHz. Wracam do konfiguracji kart. Uzupełniamy pola:

  • Mode: ap bridge
  • Band: 2GHz-G/N, nie ma sensu używania starego standardu B
  • Channel Width: w zależności od ilości sieci sąsiadujących może być 40 MHz
  • Frequency: najbezpieczniej kanał 1,6 bądź 11
  • SSID: nazwa wyświetlana sieci
  • Security Profile: wybieramy wcześniej utworzony profil z hasłem
  • WPS Mode: disabled
  • Frequency Mode: konfigurujemy częstotliwość zgodnie z prawem, zmieniając kraj możemy odblokować np. 13 kanał, którego w Polsce nie wolno używać.
  • Country: Poland
  • Installation: Any
  • Antenna Gain: powinniśmy ustawić zgodnie z mocą anteny, jednak sporo adminów zmienia parametr na 0, co może skutkować zwiększeniem moc. Według polskie prawa moc nie może być większa niż 1 mW.
  • Pozostałe parametry zostawiamy bez zmian
Mikrotik konfiguracja karty bezprzewodowej 2,4GHz

Przejdziemy do lekkiego tuningu sieci bezprzewodowej i wyłączymy wsparcie dla standardu B. Przechodzimy na kolejną zakładkę Data Rates i radio button przełączamy na configured, następnie odznaczamy wsparcie dla standardu B.

Mikrotik konfiguracja karty bezprzewodowej 2,4GHz - Data Rates

W podobny sposób konfigurujemy drugi interfejs. W przypadku sieci bezprzewodowych 5GHz mam więcej dostępnych kanałów dzięki czemu istnieją mniejsze zakłócenia paśmie bezprzewodowym. Podobnie jak w przypadku sieci 2,4GHz możemy uruchomić sieć 5GHz uruchomić na kilku kanałach, nie przesadzałbym z szerokością kanału, 40MHz w zupełności wystarczy. Wszystkim zalecam przejście całkowicie na sięć 5GHz, oczywiście jeżeli wasze urządzenia wspierają ten standard.

Mikrotik konfiguracja karty bezprzewodowej 5GHz

Polecany sprzęt

Z własnego doświadczenia mogę wam polecić poniższy sprzęt, z podziałem na ewentualne przeznaczenie routera.

Do domu i małej firmy(SOHO): hAP AX Lite , hAP AC3, RB4011, RB260GS, RB2011
hAP AC3 LTE, hAP AX2, hAP AX3, L009UiGS-2HaxD-IN, RB5009UG+S+IN, Audience

LTE: SXT LTE kit, SXT LTE6 kit, LHG 5, LHG LTE kit, Audience LTE, Chateau LTE6 ax, LTAP LTE6

Access Pointy: mAP lite, mAP, cAP AX, cAP XL AC

POE: hEX PoE

LAB: hEX lite

Średnia/Duża firma: CCR1036-12G-4S, CCR2004-16G-2S+

Materiał Video

16 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *