Mikrotik Capsman – Local Forwarding

W poprzednich wpisach opisywałem podstawową konfigurację Capsmana oraz jak korzystać z Access List. Teraz przechodzimy krok dalej i przyjrzymy się trybowi Mikrotik Capsman – Local Forwarding, który w niektórych przypadkach jest bardzo przydatny.

Co to jest Local Forwarding?

Przy wcześniejszych ustawieniach cały CAP był zarządzany z poziomu kontrolera, dotyczyło to także ruchu między klientem(np. podłączonym telefonem, tabletem) a Access Pointem. Cap robił bardziej za przekaźnik sygnału, nie brał udziały w ruchu. Dzięki włączeniu opcji Local Forwarding możemy to zmienić, a mianowicie wyłączyć kontroler z przesyłania ruchu. Pod jego kontrolą dalej zostaną interfejsy sieciowe, nie trzeba ich indywidualnie konfigurować(nazwa sieci, hasło, etc.)

Dodanie nowego konfigu

Zaczniemy od stworzenie nowego konfigu. W tym celu z lewego menu wybieramy Capsman, zmieniamy zakładkę na Configurations i dodajmy nowy wpis.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding
Większość ustawiamy analogicznie co poprzednio, ale przy Data Path zaznaczamy Local Forwarding. Tak oto kończymy z ustawieniami kontrolera.

Ustawienia CAP’a

Ustawienia capa już nie pójdą tak szybko. Pomimo tego, że interfejsy bezprzewodowe mamy już przygotowane, to pozostaje jeszcze:

  • Nadanie adresacji
  • Ustawienie serwera DHCP
  • NAT

Zaczniemy od przygotowania nowego Bridge, ponieważ to do niego będą wpadać wszystkie podłączone urządzenia. Klikamy w Bridge i plusem tworzymy nowy wpis.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding
Uwaga!!! Nie dodajmy żadnych interfejsów. Capsman zrobi to za nas.
Przypisujemy adres IP dla nowego mostka. Przechodzimy na IP->Addresses i znakiem plusa dodajemy adres.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding
Tworzymy nowy serwer DHPC, możemy go przygotować na kilka sposobów, oczywiście skorzystamy z najszybszej, czyli użyjemy kreatora, aby kreator zadziała prawidłowo potrzeby jest interfejs ze skonfigurowanym adresem IP, czyli nasz Bridge nadaje się idealnie. Przechodzimy na IP->DHCP Server i klikamy w Setup
wskazujemy na interfejs, i do końca klikamy dalej.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding

Większa część już za nami, teraz sprawdzamy czy nasz cap jest za NAT’em, także przechodzimy na IP->Firewall zakładka NAT. Znakiem plusa dodajemy nowy wpis.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding

Jako out interfejs wskazujemy ethernet, którym jesteśmy podłączeni do kontrollera.
Action zmieniamy na maskaradę.

Ostatnia rzeczą jaką musimy zrobić to przekonfigurowanie interfejsu bezprzewodowego capa. Przechodzimy na Wireless i dwa razy klikamy na interesujący nas wlan. Dokonujemy tylko jednej zmiany, a mianowicie pole bridge zmieniamy na LAN, czyli nazwę wcześniej utworzonego mostka.
Mikrotik Capsman - Local Forwarding

Podsumowanie

Jeżeli trafiłeś tutaj nie czytając moich poprzednich wpisów, to część może być dla Ciebie nie zrozumiała. Zapoznaj się najpierw z
Podstawowa Konfiguracja Capsmana oraz Konfiguracja Access List w Capsmanie.
Jeżeli nie lubisz czytać, to zapraszam do zapoznania się materiałem video.

Polecany sprzęt

Z własnego doświadczenia mogę wam polecić poniższy sprzęt, z podziałem na ewentualne przeznaczenie routera.

Do domu i małej firmy(SOHO): hAP AC Lite , hAP AC, RB4011, RB260GS, RB2011

LTE: SXT LTE kit, SXT LTE6 kit, LHG 5, LHG LTE kit

Extender/Repeater: mAP lite, mAP

POE: hEX PoE

LAB: hEX lite

Średnia/Duża firma: CCR1036-12G-4S

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *