Bezpieczne korzystanie z banków internetowych

Bezpieczne korzystanie z banków internetowych

Korzystanie z płatności internetowych u niektórych wywołuje obawy z bezpieczeństwem ich finansów.  Jest to jak najbardziej słuszne. Zawsze, ale to zawsze trzeba czytać komunikaty jakie dostajemy od banków, tak jaki i smsy. Przedstawie wam kilka zasad dzięki którym poczujesz się bezpieczniej.

[su_spacer]

1. Mój własny komputer

[su_spacer]

Żadne metody zabezpieczeń stosowane przez banki nie zagwarantują Ci bezpieczeństwa, jeżeli nie zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie swojego komputera. Pamiętaj o zainstalowaniu antywirusa oraz o aktualizacji bazy wirusów. Dodatkowo zalecam instalację firewall, dzięki któremu możesz skutecznie obserwować jakie aplikacje w Twoim komputerze korzystają z Internetu. Obecnie na rynku jest sporo aplikacji oferujących antywirusa i firewalla w jednym. Sam korzystam z oprogramowania firmy ESET dlatego mogę polecić ich zastosowanie.

[su_spacer]

2. Logowanie

[su_spacer]

[su_list icon=”icon: check”]

  •  podstawową zasadą jest nie zapisywanie danych do konta w plikach na komputerze, w przypadku zainfekowania komputera złośliwym oprogramowanie potencjalny intruz może łatwo wykraść nasz plik z zapisanymi hasła, loginami,
  • nie klikaj w linki otrzymane w mailach. Jeżeli dostałeś podejrzaną korespondencje z banku, z informacją o zalogowaniu się, nie klikaj w link w mailu. Bezpieczniej jest wpisać adres w przeglądarce i sprawdzić czy komunikat w mailu jest autentyczny,
  • nie otwieraj, ani nie instaluj plików otrzymanych mailem od podejrzanych nadawców. Wart zwrócić uwagę jakie rozszerzenie posiada załączony plik(.exe, .exe.rar) może oznaczać złośliwe oprogramowanie
  • aktualizują przeglądarkę internetową,
  • instaluj tylko wtyczki z zaufanych witryn

[/su_list]

[su_spacer]

3. Czytaj wiadomości

[su_spacer]

Zwróć uwagę na treść otrzymywanych smsów od banków, z reguły zawarte w nich informację dokładnie opisują wykonywaną operację. Pamiętaj, iż za pomocą haseł jednorazowych możemy dodać odbiorców zdefiniowanych/zaufanych, do czego najczęściej dążą oszuści.

[su_spacer]

4. Przeglądarka Internetowa

[su_spacer]

Oprócz domyślnie zainstalowanego Internet Explorera, zalecam skorzystanie z Google Chrome, Mozilla Firefox.  Bez względu jaką opcje wybierzesz, pamiętaj, aby przeglądarka była aktualna.

Zwróć uwagę czy adres strony banku posiada prawidłowy certyfikat ssl (zaczyna się od https://)

adres

W przypadku niezgodności wystawców certyfikatów przeglądarka Mozilla Firefox wyświetli nam komunikat o próbie podszywania się.

[su_spacer]

5. Podsumowanie

[su_spacer]

W ramach powtórzenia przypomnę i najważniejsze jest czytanie komunikatów jakie dostajemy. Czy to ze strony internetowej, poczty www czy też smsów.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *