0

Bezpieczne korzystanie z banków internetowych

Korzystanie z płatności internetowych u niektórych wywołuje obawy z bezpieczeństwem ich finansów.  Jest to jak najbardziej słuszne. Zawsze, ale to zawsze trzeba czytać komunikaty jakie dostajemy od banków, tak jaki i smsy. Przedstawie wam kilka zasad dzięki którym poczujesz się bezpieczniej.

1. Mój własny komputer

Żadne metody zabezpieczeń stosowane przez banki nie zagwarantują Ci bezpieczeństwa, jeżeli nie zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie swojego komputera. Pamiętaj o zainstalowaniu antywirusa oraz o aktualizacji bazy wirusów. Dodatkowo zalecam instalację firewall, dzięki któremu możesz skutecznie obserwować jakie aplikacje w Twoim komputerze korzystają z Internetu. Obecnie na rynku jest sporo aplikacji oferujących antywirusa i firewalla w jednym. Sam korzystam z oprogramowania firmy ESET dlatego mogę polecić ich zastosowanie.

2. Logowanie

  •  podstawową zasadą jest nie zapisywanie danych do konta w plikach na komputerze, w przypadku zainfekowania komputera złośliwym oprogramowanie potencjalny intruz może łatwo wykraść nasz plik z zapisanymi hasła, loginami,
  • nie klikaj w linki otrzymane w mailach. Jeżeli dostałeś podejrzaną korespondencje z banku, z informacją o zalogowaniu się, nie klikaj w link w mailu. Bezpieczniej jest wpisać adres w przeglądarce i sprawdzić czy komunikat w mailu jest autentyczny,
  • nie otwieraj, ani nie instaluj plików otrzymanych mailem od podejrzanych nadawców. Wart zwrócić uwagę jakie rozszerzenie posiada załączony plik(.exe, .exe.rar) może oznaczać złośliwe oprogramowanie
  • aktualizują przeglądarkę internetową,
  • instaluj tylko wtyczki z zaufanych witryn

3. Czytaj wiadomości

Zwróć uwagę na treść otrzymywanych smsów od banków, z reguły zawarte w nich informację dokładnie opisują wykonywaną operację. Pamiętaj, iż za pomocą haseł jednorazowych możemy dodać odbiorców zdefiniowanych/zaufanych, do czego najczęściej dążą oszuści.

4. Przeglądarka Internetowa

Oprócz domyślnie zainstalowanego Internet Explorera, zalecam skorzystanie z Google Chrome, Mozilla Firefox.  Bez względu jaką opcje wybierzesz, pamiętaj, aby przeglądarka była aktualna.

Zwróć uwagę czy adres strony banku posiada prawidłowy certyfikat ssl (zaczyna się od https://)

adres

W przypadku niezgodności wystawców certyfikatów przeglądarka Mozilla Firefox wyświetli nam komunikat o próbie podszywania się.

5. Podsumowanie

W ramach powtórzenia przypomnę i najważniejsze jest czytanie komunikatów jakie dostajemy. Czy to ze strony internetowej, poczty www czy też smsów.

 

Grzegorz Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *