WiFi Repeater/Extender

WiFi Repeater/Extender

Słaby zasięg WiFi, a router praktycznie za ściana? Pewnie już nie raz spotkałeś się z takim problem. Jak żyć? Czy zrobić akcje na “horom curke” i kupić większy lepszy router z 4 antenami? A może tak pójść w inna stronę i zamontować kilka mniejszych access pointów. Jakiś czas temu na moim kanale na yt dodałem filmik odnośnie poprawienia sygnału wifi, jeżeli nie widziałeś, to zapraszam do zapoznania się, rozjaśni to kilka kwestii, których nie będę tutaj poruszał, a są ważne. Jaki wybrać kanał, dlaczego warto przejść na 5G i wiele innych. Wracając do naszego głównego tematu, odkładamy akcje zakupu mocniejszego sprzętu i wybieramy Wifi Repeater/Extender.

Co to w ogóle jest?!

Zamiast zwiększać moc routera poprzez zakupu nowego pewnie drogiego sprzętu możemy wykorzystać wifi repeater/extender, czyli urządzenia, które podłączą się do głównego router i przekażą sygnał dalej z tą samą nazwą sieci i hasłem. Brzmi na proste rozwiązanie prawda? I w przypadku Mikrotika, tak właśnie jest.

Jaki Repeater wybrać

Praktycznie każde z urządzeń Mikrotika posiada możliwość pracy w trybie Repeatera bądź Extendera. Sprzęt dobieramy do naszych potrzeb. Jeżeli chcemy zwiększyć zasięg np. w kilku pokojach, to możemy wykorzystać do tego celu mAP Lite, zasięgiem ogarnie mały pokój, no i oczywiście małą liczbę podłączonych klientów. Jeżeli mamy większe potrzeby, co do liczby podłączonych klientów, czy prędkości, to warto wziąć pod uwagę hAP AC

Konfiguracja

Tak jak wspominałem wcześniej konfiguracja jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności skanujemy sieć, w celu namierzenia sieci do której chcemy się podłączyć. Jeżeli znasz już nazwę, możesz od razu kliknąć w Setup Repeater
WiFi Repeater/Extender

Wynik skanowania:
WiFi Repeater/Extender

Kolejnym krokiem jest wpisanie hasła do sieci. Hasło podajemy z routera bazowego, czyli tego do którego chcemy się podłączyć.

Klikamy na ok, i to byłoby na tyle. Bardzo szybko i prosto.

Polecany sprzęt

Z własnego doświadczenia mogę wam polecić poniższy sprzęt, z podziałem na ewentualne przeznaczenie routera.

Do domu i małej firmy(SOHO): hAP AC Lite , hAP AC, RB4011, RB260GS, RB2011

LTE: SXT LTE kit, SXT LTE6 kit, LHG 5, LHG LTE kit

Extender/Repeater: mAP lite, mAP

POE: hEX PoE

LAB: hEX lite

Średnia/Duża firma: CCR1036-12G-4S

Zapraszam do zapoznania się z materiałem video.
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=M33xDvwU3Nk”]

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=iZ5sSM3Ne40″]

7 Comments

  1. Krzysiek

    Dzień dobry. Mam pytanie – mam zrobiony: router mikrotik z LTE > repeater mikrotik, ale potrzebuję żeby dodatkowo na tym repeaterze działały również porty lan. Jak to zrobić? Czy też tworzymy bridge?

    • Tak. Najlepiej stworzyć nowego bridge, dodać port lan i wifi, i na nim ustawić dhcp-client.

      • Kamil

        Witam, mam taki problem jak kolega wyżej. Robię repeater przez Setup Repeater, ale nie działa LAN. Czy może mi Pan wytłumaczyć jak się do tego zabrać? Jeśli został to już gdzieś opisane będę wdzięczny za link.

  2. Krzysiek

    Ewentualnie jak skonfigurować taki układ: router mikrotik z LTE (działające WiFi) > podłaczenie LAN do drugiego mikrotika > rozsyłanie sygnału po WiFi z zachowaniem adresacji z pierwszego routera

  3. greg

    Witam! chciałem zrobić repeatera na wszystkie możliwe sposoby. W sekcji bridge nie udaje mi się uzyskać IP a tym samym połączenia. Czy może to być wina routera bazowego(funbox)

    • Możesz włączyć w logach opcje debug, powinno pojawić się więcej informacji na temat próby podłączenia się do funboxa

  4. Rafał

    Czy ma możliwość przesyłania telewizji po przez Multicast ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *