Odzyskiwanie utraconych danych, zdjęć

Odzyskiwanie utraconych danych, czy to możliwe?

Pewnie nie raz już zdarzyło się wam, iż straciliście dane z karty sd, microsd  a może z dysku albo telefonu.  Nie ma co się załamywać jest na to prosta metoda. Jeżeli dane nie zostały napisane, czyli nie nagrywaliście nic nowego na urządzenie jest duża szansa na odzyskania straconych danych. Jest dużo dobry bezpłatnych jaki i płatnych programów do odzyskiwania danych, jednak dla mnie niezawodny był PhotoRec z CGSecurity. Wcześniej mieliśmy tylko wersje konsolową, teraz otrzymujemy nakładkę graficzną w postaci qphotorec. Odzyskiwanie danych jeszcze nigdy nie było tak proste. Na pewno pozwoli wam to zaoszczędzić kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych. QPhotRec jest bardzo intuicyjnym programem, więc nie powinniście mieć z problemów.

Krok 1.

Pobieramy PhotoRec z http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

Odzyskiwanie zdjec

Krok 2.

Uruchamiamy QPhotoRec_win.exe. Z listy rozwijanej wybieramy dysk\urządzenie z którego chcemy odzyskać skasowane dane. Do wyboru zawsze będzie opcja całego dysku oznaczona jako „Disk”, bądź też same partycje oznaczone jako „Drive C:”, gdzie C: to nasza litera dysku.

odzyskiwanie utraconych danych

Krok 3.

Jeżeli chcemy odzyskać tylko konkretny format plików klikamy na zakładkę „File Format” i wybieramy tylko te rozszerzenia, które chcemy odzyskać.

odzyskiwanie utraconych danych

Krok 4.

Dodatkowo zaznaczamy, aby program skanował cały dysk, a nie tylko wolne miejsce poprzez wybranie opcji „Whole: Extract files from whole partition”

Krok 5.

Ostatnią, a zarazem jedną z ważniejszych rzeczy jest wskazanie folderu do którego mają zostać zapisane odzyskane pliki. PAMIĘTAJCIE, aby nie wskazać partycji/dysku z którego chcecie odzyskać dane. Najlepiej do tego celu użyć innego dysku lub podłączyć zewnętrzny dysk twardy.

odzyskiwanie utraconych danych

Krok 6.

Klikamy „Search”, w zależności od wielkości skanowanego dysku czas może się wydłużyć. Przechodząc do wskazanego miejsca na odzyskane pliki, na żywo możemy podglądać odzyskiwane rzeczy. Dane zostaną odzyskane bez zachowania struktury katalogów/plików, czyli każdy plik będzie miał nazwę np. f123131.jpg.

Zapraszam także do zapoznania się z materiałem video, w którym prezentuje jak odzyskać dane po sformatowaniu pendriva.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *