Jak przyśpieszyć Internet(WiFi)

Sieci WiFi opanowały naszą przestrzeń, dostępne są praktycznie w każdym domu, mieszkaniu czy biurowcu. Niestety ilość sieci wpływa także na ich wydajność, co za tym idzie na transfer danych. Na szczęście jest kilka kroków dzięki którym będziesz wiedział jak poprawić wydajność sieci WiFi.

Trochę definicji

Aby dobrze zrozumieć dlaczego nasza sieć często „zamula” bądź traci zasięg musimy wiedzieć jak działa sieć bezprzewodowa oraz co ją wykorzystuje. Nie tylko router, którym zamontowaliśmy w domu działa bezprzewodowo. Do najczęściej występujących urządzeń pracujących na wifi możemy zaliczyć:

  • 1. Nadajniki Bluetooth
  • 2. Elektroniczne nianie
  • 3. Kamery CCTV z modułem WiFi
  • 4. Słuchawki bezprzewodowe
  • 5. Klawiatury, myszki

Analizując nasze urządzenia w domu, okazuje się, że dość sporo sprzętu pracuje także w paśmie 2,4GHz. Niestety pomimo, iż producenci dają na możliwość korzystania z 13 kanałów przy wyborze sieci WiFi, tak na prawdę mam tylko 3 kanały, które się nawzajem nie zakłócają.
Jak poprawić wydajność sieci WiFi
Źródło: komputerswiat.pl

Umiejscowienie Routera

Najkorzystniejszym usytuowaniem routera jest centralny punkt w naszym domu, biurze. Staraj się, aby router nie stał w bliskiej odległości od innych urządzeń elektrycznych. Niestety wszystko co jest w okół routera pogarsza jego zasięg, dla przykładu:

  • Rigips: 3dB
  • Drzwi drewniane: 4 dB
  • Sciana z cegły: 6 dB
  • Betonowa sciana: 8 dB
  • Lodówka: 19 dB

Pamiętaj, iż spadek sygnało o 3dB jest równoznaczne z 50% zmniejszeniem mocy.

Przeskanuj sieć i sprawdzać na jakich kanałach pracują inne routery


Jeżeli posiadasz router Mikrotik z modułem radiowym, możesz skorzystać z wbudowanego narzędzia jakim jest Freq. Usage. Mikrotik posiada więcej narzędzi do analizy sieci wifi, ale o tym innym razem. W przypadku braku routera Mikrotik, możesz wykorzystać darmowe oprogramowanie Xirrus WiFi Instector, które także dobrze obrazuje co dzieje się w powietrzu. Użytkownicy tabletów czy telefonów z oprogramowaniem Android, mogą skorzystać z aplikacji Wi-Fi Analyzer.
Zwróć uwagę na ilość występujących sieci oraz procentową zajętość danego kanału. Bazując na wiedzy uzyskane z poprzedniego akapitu wiem, iż do wyboru mamy tylko 3 nienachodzące na siebie kanały. Dlatego musimy wybrać najmniej zakłóconą częstotliwość. Zakłócenia w sieci zmieniają się dość często, dlatego warto raz na jakiś czas przeskanować ponownie naszą okolice.

Aktualizacja firmware i sterowników karty wifi

Rzecz bardzo często pomijana, jednak bardzo ważna. Staraj się, aby sterowniki karty sieciowej w Twoim komputerze zawsze były aktualne. Czasami sprawdzenie przez kreatora w Windowsie nie pomaga i trzeba ręcznie na stronie producenta wyszukać sterowniki.
Jak poprawić wydajność sieci WiFi
Jak poprawić wydajność sieci WiFi
Drugą ważna sprawą jest sprawdzenie czy firmware w routerze jest aktualne. Podobnie jak przy aktualizacji sterowników, w tym celu musimy odwiedzić stronę producenta. Niektóre routerem umożliwiają sprawdzenie i aktualizacje firmware poprzez panel www.

Ratunek w częstotliwości 5 GHz?

Sieć 2,4GHz z racji na ilość realnie wolnych kanałów jest bardzo obciążona oraz zakłócona. Na ratunek naszej domowej sieci wychodzą routery, które mogą pracować także na częstotliwości 5Ghz. Na rynku są dostępne routery pracujące w trybie Dual Band w standardzie 802.11ac. W pasmie 5Ghz mam dużo więcej nie zakłócających się kanałów. Kanały w sieci 5Ghz dzielimy na indoor i outdoor, czyli do zastosowań wewnątrz budynku oraz na zewnątrz, dlatego do naszej dyspozycji mamy pierwsze 8 kanałów.
Mogę polecić router Mikrotik hAP ac lite

Jak poprawić wydajność sieci WiFi – Podsumowanie

Przy dzisiejszej ilości sprzętu pracującego w paśmie 2,4Ghz jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przejście na routery pracujące w dual band, czyli 2,4 Ghz i 5Ghz. Przed instalacją routera przeskanujcie okolice. Sprawdźcie jakie macie sieci w okolicy, zwróćcie uwagę co stoi na drodze sygnału radiowego, czy to płyta z rigipsu czy ściana z betonu. Niestety, ale wszystkie przeszkody mają zły wpływ na zasięg, oraz działanie sieci. Jeżeli chcemy, rozprowadzić sygnał wifi w biurze czy w dużym domu, czasami nie warto jest kupować i montować routera za dużym zasięgiem. Lepiej jest zainwestować w 2 lub 3 mniejsze routery, a sieć na pewno będzie działała wydajniej.

Zapraszam do zapoznania się z materiałem video:

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *