Jaki VPN wybrać

Każda czynność jaką robisz w sieci pozostawia za sobą ślad. Niestety, ale większość firm dokładnie rejestruje gdzie wchodzimy, czego słuchamy, o czym rozmawiamy. Mówiąc w skrócie dajemy się profilować. Na szczęście istnieją metody, aby tego uniknąć. Jedną z nich jest właśnie VPN. W kilku punktach postaram się wam pokazać dlaczego warto korzystać z VPN’a. Jeżeli jeszcze tego nie robicie to zacznijcie:)

Bezpieczeństwo

Ruch między Twoim urządzeniem a serwerem VPN jest szyfrowany. Nawet Twój dostawca Internetu nie podejrzy co robisz w sieci.
Jeżeli często korzystasz z otwartych sieci typu hotspot w kawiarniach, lotniskach, koniecznie zacznij używać VPN’a. W takich lokalizacjach nigdy nie możesz być pewny, kto jeszcze „słucha”.
Dlaczego warto używać VPNa i jaki serwis wybrać

Anonimowość

Panuje błędne przekonanie, iż w przypadku korzystania z serwisów VPN możemy czuć się całkowicie anonimowo. Czytając komentarze pod niektórymi wpisami w mediach społecznościowych dużo osób tak na prawdę myśli. Niestety tak NIE JEST. VPN, to jedynie forma zacierania śladów, czy też utrudnianie w odnalezieniu naszej prawdziwej tożsamości, ale nie daje to nam gwarancji całkowitej anonimowości.

Prywatność

Większość usług, portali bacznie śledzi co robimy w sieci. Oczywiście sami się na to zgadzamy akceptując cookies czy pozwalając np. google na lokalizacje:)
Dodatkowo na podstawie mediów społecznościowych(i nie tylko) jest tworzony nasz profil. To dzięki takim automatom dostajemy reklamy z wcześniej wyszukiwanymi produktami, w niektórych przypadkach wystarczy, że o tym powiemy, ale to historia na inny post. Poza tym, że sami na większość rzeczy wyraziliśmy zgodę, możemy zmylić boty w profilowani. Usługi VPN oferują możliwość łączenia się z różnych krajów, a to w połączeniu z trybem prywatnym w przeglądarce skutecznie omija tworzenie naszego profilu.

Cenzura / Ograniczenia regionalne

Niektóre serwisy typu netflix, ipla ograniczają dostęp do sowich materiałów widzom z określonego kraju. Korzystając z serwera VPN zlokalizowanego w danym kraju możemy to ominąć.
Oczywiście warto przeczytać regulamin usługi i upewnić się czy nie zostaniemy zbanowani za takie obejście.

Jaki serwis wybrać? Co sprawdzić?

No dobra, znamy już zalety VPNa, wiem iż serwisów świadczących usługę jest sporo, ale który wybrać. Przede wszystkim należy się zastanowić do jakich celów chcemy używać vpna.
Czy dla bezpieczeństwa, pobierania torrentów a może dla oszukiwania w grach online, co odradzam. Opcji jest naprawdę sporo, a więc na co zwrócić uwagę:

  • Logi – czy usługodawca przechowuje jakiekolwiek logi z połączeń. Tego niestety nigdy nie będziemy pewni. Pozostaje zaufanie.
  • Regulamin i Polityka Prywatności – trochę nudne, ale warto przeczytać regulamin, politykę prywatności i sprawdzić czy w zamian za usługę nie będziemy dostawali reklam. Dotyczy to głównie darmowych serwerów. Jedyny darmowy jaki mogę polecić to protonVPN, innych nie używałem
  • Warrant Canary(Canary Check) – informuje nas czy danym usługodawcą interesują się służby, typu fbi, nsa, np. żądały udostępnienia logów, podsłuchiwaniem. Warrant canary może być pod postacią obrazka, plikiem txt, czy też informacją zapisaną otwartym tekstem. Dopiero kiedy takiego statusu nie zobaczymy na stronie może oznaczać, ze odpowiednie służby odwiedziły danego dostawcę.
  • Protokoły – Zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych protokołów SSL, PPTP, IKEv2/IPsec, L2TP, SSTP, oraz czy można zestawić połączenie zarówno po TCP jak UDP
  • Fizyczna lokalizacja siedziby firmy – Od tej lokalizacji zależy prawo jakiemu podlega dostawca. Organy oraz służby w niektórych krajach mogą zażądać dostępu do danych.
  • Liczba krajów i serwerów
  • Killswitch – jest bardzo przydatną funkcją, ponieważ w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN, odcina dostęp do sieci, czyli nie ma obawy przed nieszyfrowanym ruchem.
  • Wieloplatformowość – czy jest aplikacja mobilna oraz jakie systemy wspiera

Trochę rzeczy jest do sprawdzenia, ale jeżeli nie chcemy tego robić samodzielnie możecie skorzystać z https://www.vpnmentor.com/ i sprawdzić opinie innych użytkowników Internetu. Ja od dłuższego
czasu korzystam z NordVPN i z spokojnym sumieniem mogę go polecić każdemu. No przynajmniej na dzień publikacji tego materiału.

Nie lubisz czytać? Sprawdź materiał na Youtube:

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *